Hiihto: Jussi Simula haastoi hienosti Heikkisen, myös Kainulainen onnistui hyvin
Jämsänkosken Ilveksen Jussi Simula uhkui menohaluja Vantaalla viikonloppuna hiihdetyssä Suomen Cupin osakilpailussa. Simula sijoittui 10 kilometrin vapaan hiihtotavan kilpailussa toiseksi. Hän hävisi kisan voittaneelle Matti Heikkiselle vain 5,8 sekuntia. Ilveksen Henri Jelonen oli 45:s ja Timo Nurminen 53:s.
Vireen Anni Kainulainen oli naisten 5 kilometrin vapaan hiihtotavan kisassa hienosti 7:s. Sprintissä Kainulainen ylsi semifinaaliin, samoin Ilveksen Jelonen. Simulan sprintti tyssäsi alkuerään.
Ilveksen Peto-teamin manageri, Tarvasjoen urheilijoita edustava Anne Mäkinen oli vapaan hiihtotavan 5 kilometrin kisassa 3:s ja sprintissä 4:s.
Suomen Cupin yhteispisteissä Jussi Simula on tällä hetkellä 6:s, Anssi Pentsinen 7:s ja Jelonen 15:s. Naisten pisteissä Anne Mäkinen on 4:s ja Anni Kainulainen hienosti 5:s.



Ulkomaan kisoissa on yhtä tyhjän kans mainostaa jämsää. Enemmän on kylkai hyötyä, ku pääsee kotimaan telkkariin linssiluteeks, siin mieles tän hiihtäjätytöasus se tarra Jämssää hyvin mainostas.
Ilmoita asiaton kommentti