Hakkarainen ei välttämättä äänestä Niinistöä
Kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps) on kertonut aiemmin julkisuudessa äänestävänsä Niinistöä toisella kierroksella. Tilanne ei ole kuitenkaan aivan varma.
– Minun kantani on selvä vasta 5. helmikuuta kello 20. Todennäköisesti äänestän Niinistöä, mutta en minä vielä sano mitään, Hakkarainen kertoo.
Hakkarainen ja Haavisto ovat keskustelleet puhelimessa vaalien aikana. Haavisto ei ole kuulemma kosinut Hakkaraista taakseen kakkoskierrokselle.
– Me olemme jutelleet muista asioista, emme lainkaan politiikasta. Me olemme ystäviä. Tämä maa on nykyään ihan ihmeellinen, kun tällaisia koko ajan kysellään. Meillä on sevenbäck-hallitus, jossa media on yhtenä osapuolueena. Ja kansanedustajat pelkäävät tätä seitsemättä osapuolta, koska se tekee edustajista ihan median mielen mukaisia hahmoja.



Juu, ei tää nyt kovin kummoinen "tilanne" ole, jota jännityksellä seurata pitäisi.
Ilmoita asiaton kommentti