Hallin varuskunta Patrian hallintaan?
Aamulehti julkaisi perjantaina ennakkoarvioita siitä, mitä kuun vaihteessa valmistuva armeijan suuri rakenneuudistus sisältää. Useita joukko-osastoja ja varuskuntia oltaisiin lopettamassa.
Nyt spekuloidaan muun muassa sillä, että Hallin varuskunnan toiminnot säilyisivät mutta siirtyisivät Patrian hallintaan.
Keuruun varuskunta on edelleen lakkautettavien listalla.
Puolustusvoimien uudistuksen sisältö on valmiina Puolustusvoimain komentaja, kenraali Ari Puheloisen mukaan kuun loppuun mennessä. Puolustusvoimat ei aio kuitenkaan julkistaa saman tien listaa lakkautettavista varuskunnista.
- Listan julkaiseminen riippuu poliittisista päättäjistä.
Hän kuitenkin arveli, ettei listaa tarvitse kovin kauan odottaa.
Julkisuudessa on puhuttu 5-7 joukko-osaston lakkauttamisesta.
Puolustusvoimat joutuu säästämään yli 200 miljoonaa euroa vuosittain seuraavan neljän vuoden aikana.





"Nyt spekuloidaan muun muassa sillä, että Hallin varuskunnan toiminnot säilyisivät mutta siirtyisivät Patrian hallintaan."
No just joo. Täähän on aivan käsittämätön juttu. Eikö toimittajilla ole mitään järjeä päässä, kun viljelevät tälläisiä uutisankkoja.
Siis siviiliyritys ottaisi sotilasorganisaation tehtävät hoitaakseen. Johan vitsin murjaisivat.
Ilmoita asiaton kommentti