Yläkoulun tontilta poistetaan 400 kuutiota maata
- Geopalvelu otti näytteet Jämsän Paunusta kymmenestä eri kohdasta. Tästä pisteestä, joka sijaitsee tulevan koulun kohdalla, löytyi dioksiini- ja furaanipitoisuuksia. Kuva: Eija Ruoho
Tulevan yläkoulun tontilta Paunusta otettujen maanäytteiden loputkin tulokset saatiin tänään maanantaina. Viidestä eri pisteestä otetuista seitsemästä näytteestä yksi sisälsi 255 nanogrammaa ja toinen 40 nanogrammaa dioksiini- ja furaaniyhdisteitä kilossa. Lopuissa arvo oli alle 10 nanogrammaa kilossa. Ohjearvo on alle 100 nanogrammaa kilossa.
Tulosten pohjalta tulevan koulurakennuksen alta ja sen välittömästä läheisyydestä on päätetty poistaa maa-aineista kaikkiaan 400 kuutiota. Työt aloitetaan tiistaina ja niiden arvioidaan valmistuvan tämän viikon aikana. Rakennusurakkasopimukset voidaan allekirjoittaa näin ollen ensi viikolla.
Toinen saastuneeksi osoittautunut maa-alue puhdistetaan myöhemmin.
Puhdistuksessa menetellään hieman normaalista poiketen. Ely-keskus ei edellytä tässä tapauksessa Jämsän kaupungilta normaalia lupaprotokollaa, kunhan puhdistuksen tasosta ei tingitä. Sen sijaan koulun pihamaan osalta maan puhdistamisessa edellytetään normaalia lupakäytäntöä. Koulurakennuksen kohdalla halutaan asiaa jouduttaa, ettei rakennustöiden aloittaminen viivästy kohtuuttomasti.
Jämsän Paunuun suunnitellun koulun tontilta löytyi ohjearvot ylittäviä dioksiini- ja furaaniarvoja. Alueella on aiemmin sijainnut Vitikkalan saha. Koulun rakentamisen aloittaminen viivästyy hieman.
Ensimmäiset näytteet uuden koulun paikalta otettiin sen jälkeen, kun Jämsän Seutu ja Vekkari uutisoivat saastumisepäilyistä.
Supermyrkyiksi kutsuttuja dioksiineja ja furaaneja löytyi kahdesta näytteenottopisteestä. Toinen niistä sijaitsee tulevan koulun kohdalla.





EI TULLU MYRKYT SILLON MIELEEN KUN MÄEN PORUKKA VILJAT VILJELI JA LEIVÄT VALITTAJILLE ANTELI.
Ilmoita asiaton kommentti