Juoksuparit, kierteet, liinalyönnit ja apuneulat vilahtelivat lauantaina taajaan Vitikkalan käsityöluokkaan kokoontuneiden naisten puheissa. Katseet kertoivat keskittymisestä, olipa kyse sitten omasta tekemisestä tai naapurin puuhista haetuista vinkeistä.
Pitsinnypläys palasi työväenopiston ohjelmaan vuosikymmenten tauon jälkeen ja hurmasi harrastajat heti
Ryhmää vetävän Heli Rämö-Kaijan mukaan moni ei vieläkään tiedä, mitä kaikkea nypläämällä voi valmistaa. Pelkkiin nauhoihin ja liinoihin se ei rajoitu.
Riikka Hautaniemi (oik.) oli tullut pitsinnypläyskurssille oppiakseen sen verran, että voisi joskus tehdä Tuutarin kansallispukuunsa ristikkonauhan. Aivan vielä hän ei ole sen tekemistä aloittanut. Työn alla olleen pitsinauhan malli oli uusi Heli Rämö-Kaijalle (kesk.), joka kävi välillä neuvomassa, miten työn saa etenemään. Vinkkejä kävi nappaamassa myös Irma Paloranta.