Tämä pieni valinta aamulla aktivoi koko kehon, voitelee nivelet ja tuo työpäivän alkuun hyvää mieltä – Asiantuntija neuvoo aloittamaan sen lakonkin aikana vähitellen

Puolen tunnin kävelymatka töihin ja takaisin tekee keholle monta muutosta. UKK-instituutin asiantuntija kertoo, miksi kävelijällä päivä alkaa autoilijaa leppoisammin.

Teit kehollesi monta hyvää palvelusta, jos kävelit tänään työmatkasi. Jos jatkat samaa tulevinakin päivinä, alkaa hyötyjä kerääntyä lisää.

1.3. 19:00

Kun tuttu työmatkabussi ei saavukaan, valitsee lähitöihin pyrkivä joko kävelemisen tai autokyydin. Puolen tunnin kävely töihin tuo monta hyötyä. Kysyimme UKK-instituutin erikoissuunnittelija Annika Taulaniemeltä, mitä kehossa aamun aikana tapahtuu. Taulaniemi on perehtynyt liikunnan terveysvaikutuksiin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos