Keski-Suomen Yrittäjät nimesi kaikille maakunnan kansanedustajille nimikkoyrittäjät – Jämsäläisnäkökulma hyvin edustettuna

Nimikkoyrittäjän tehtävänä on antaa kansanedustajalle tietoa yrittäjän arjesta.

Keski-Suomen Yrittäjät on nimennyt kaikille keskisuomalaisille kansanedustajille oman nimikkoyrittäjän, joka auttaa, kun kansanedustaja tarvitsee tietoa yrittäjyydestä.

Piritta Rantasen (sd) nimikkoyrittäjäksi nimettiin Zaner Arkkitehdit Oy:n yrittäjä ja Jämsän Yrittäjien puheenjohtaja Pasi Pohjoismäki. Jämsä-yhteys on myös Bella Forsgénin (vihr) nimikkoyrittäjäksi nimetyllä Emilia Koikkalaisella, sillä Keurusseudun Yrittäjiä edustava Koikkalainen on Koskenpään Huopatehdas Oy:n yrittäjä.

Fakta

Keski-Suomen kansanedustajat ja heidän nimikkoyrittäjänsä

Bella Forsgrén (vihr) – Emilia Koikkalainen, Koskenpään Huopatehdas Oy, Keurusseudun Yrittäjät

Kaisa Garedew (ps) – Jari-Pekka Koponen, Jari-Pekka Oy, Hankasalmen Yrittäjät

Petri Honkonen (kesk) – Katja Valkola, KMIV Oy, Saarijärven Yrittäjät

Tomi Immonen (ps) – Jussi Kangas, Sähkötyö J. Kangas Ky, Äänekosken Yrittäjät

Anne Kalmari (kesk) – Jaakko Uusisalo, Korjaamo J.A. Uusisalo, Kyyjärven Yrittäjät

Jani Kokko (sd) – Johanna Soilu, Fashion Unit Oy, Jyväskylän Yrittäjät

Riitta Mäkinen (sd) – Päivi Leminen, Fysiopaja Päivi Leminen, Jyvässeudun Yrittäjät

Piritta Rantanen (sd) – Pasi Pohjoismäki, Zaner Arkkitehdit Oy, Jämsän Yrittäjät

Ville Väyrynen (kok) – Jari Parkkisenniemi, Aprender Oy, Jyväskylän Yrittäjät

Sinuhe Wallinheimo (kok) – Kimmo Valkeinen, Valwood Oy, Karstulan Yrittäjät

Yrittäjäjärjestössä uskotaan yrittäjyyden merkityksen korostuvan alkaneella vaalikaudella, sillä Suomi tarvitsee kasvua, joka syntyy yrittäjyydestä ja yksityisissä yrityksissä.

”Nimikkoyrittäjäverkoston kautta välitämme päättäjille tietoa yrittäjyydestä ja päätösten vaikutuksista jokapäiväiseen yrityksen pyörittämiseen. Nimikkoyrittäjän tehtävänä on antaa kansanedustajalle tietoa yrittäjän arjesta ja kertoa, mitä yrittäjyyden edistämiseksi kannattaisi tehdä”, Keski-Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Sanna-Mari Jyräkoski sanoo.

Kaikille kansanedustajille on osana Suomen Yrittäjien ja sen aluejärjestöjen vaikuttamistyötä ja yhteydenpitoa päättäjiin nimetty vuodesta 2015 alkaen omat nimikkoyrittäjät.

Lähde: Keski-Suomen Yrittäjät.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos