Nuori mäkikomeetta Sofia Mattila palkittiin

Naisten mäkimaajoukkueessakin asemansa vakiinnuttanut Sofia Mattila kiipesi ensi kerran hyppytorniin kuusivuotiaana.

Maailmanmestarit Pentti Kokkonen ja Merja Rantanen luovuttivat Sofia Mattilalle hopeisen Kenraalien miekan. Kotiseutuneuvos Kauko Sorjonen ojensi Sofialle lisäksi lahjoittamansa 1000 euron stipendin.

8.5.2022 13:00

Suomen ja Pohjoismaiden paras mäkihyppääjä ikäluokassaan Sofia Mattila, 15, palkittiin Jämsänjokilaakson parhaana hiihtolajien nuorena urheilijana.

Kotiseutuneuvos Kauko Sorjosen ideoiman ja lahjoittaman Kenraalien miekka -kiertopalkinnon Mattiallle ojensivat Jämsänjokilaaksossa syntyneet maailmanmestarit Merja Rantanen ja Pentti Kokkonen, joka on toiminut myös Mattilan valmennustiimissä. Lisäbonuksena kotiseutuneuvos Sorjonen luovutti Sofialle 1000 euron stipendin.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos