Kouluruoka valmistetaan Jämsässä lautasille alle 1,40 euron annosbudjetilla: ”Kotimaisia ja paikallisia raaka-aineita käytetään aina, kun mahdollista ” – Katso, millaiset ravintoarvot esimerkkiannoksessa on - Uutiset - Jämsän Seutu

Kouluruoka valmistetaan Jämsässä lautasille alle 1,40 euron annosbudjetilla: ”Kotimaisia ja paikallisia raaka-aineita käytetään aina, kun mahdollista ” – Katso, millaiset ravintoarvot esimerkkiannoksessa on

Jämsässä kouluruoan elintarvikemääräraha on suhteellisen hyvä. Joissain kunnissa ruoka taiotaan lautaselle alle eurolla.

17.8.2019 13:00

Jämsän ruokapalvelukeskus Arinassa on aamulla täysi tohina päällä. Kirjolohikiusaukset odottavat kuljetusta kohti koulujen ruokasaleja. Kiusauksen kaveriksi on tarjolla lämpimiä kasviksia, salaattia ja ruisleipää.

Jämsässä kouluruoka maksaa koulun sijainnista riippuen 2,93–3,78 euroa oppilasta kohden.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos