Kahden kuukauden kokeilu: Jämsän ja Hallin välille uusi bussivuoro arki-iltoihin

Vuorokokeilu on osa kaupunginhallituksen päätöksellä tehtävää joukkoliikenteen kehittämistä.

Uusi iltavuoro lähtee kohti Hallia Jämsän matkahuollosta.

13.2. 8:00

Jämsän ja Hallin välillä alkaa kahden kuukauden joukkoliikennekokeilu, joka tuo uuden linja-autovuoron arki-iltoihin.

Vuoro lähtee Jämsän matkahuollosta maanantaista perjantaihin kello 20 ja on Hallissa kello 20.20. Hallista puolestaan pääsee Jämsään iltaisin kello 20.20 lähtevällä bussilla. Vuoro liikennöi samaa reittiä kuin muutkin Jämsä–Halli-välin linja-autot.

Ensimmäinen kokeiluvuoro ajetaan koululaisten talvilomaviikon jälkeisenä maanantaina 6. maaliskuuta. Viimeinen kokeilujakson vuoro on perjantaina 5. toukokuuta.

Vuoroa liikennöi joukkoliikenteen sopimusliikennöitsijä Länsilinjat Oy. Matkojen hinnat ovat lippuhinnaston mukaisia. Kaikki lipputuotteet käyvät vuorolla matkustamiseen.

Kokeilu on osa Jämsän kaupunginhallituksen tekemää päätöstä joukkoliikenteen kehittämisestä esimerkiksi vuorokokeilujen avulla.

Lähde: Jämsän kaupunki.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos