Rantasen sisarukset lähtevät innolla luotsaamaan Rasuaa uuteen kukoistukseen – Näkyvyyttä haetaan nykyaikaisesti ainakin Tiktokista: ”Inarissa asti puhutaan kohta Rasuasta”

Rasuan leirintäalueen tuoreet yrittäjät Iida Rantanen ja Sonja Rantanen uskovat, että avajaisia päästään viettämään touko–kesäkuussa.

Rasuan alue on tuttu leirintäalueen uusille yrittäjille, Iida Rantaselle ja Sonja Rantaselle, jo lapsuudesta. Jämsänkoskella kasvaneet sisarukset ovat viettäneet uimarannalla monta kesäpäivää ja talvisin Rasuan nuotiopaikalla on tullut paistettua makkaraa.

1.3. 8:00

Iida Rantasen, 29, ja Sonja Rantasen, 24, odotus päättyi viime viikon torstaina, kun Jämsän elinvoimalautakunta päätti, että sisaruksista tulee Rasuan leirintäalueen uudet yrittäjät.

He kävelevät leirintäaluetta kohti lumeen tamppaantuneella polulla pysytellen ja tarkastelevat yrityksensä tulevaa toimintaympäristöä.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos