Pihlajalinna Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja Joni Aaltonen ovat yhteisesti sopineet, että Aaltonen siirtyy yhtiössä uusiin tehtäviin Pirkanmaan ja Väli-Suomen alueesta vastaavaksi johtajaksi sekä avustamaan yritysjärjestelyissä.
Yhtiön väliaikaisena toimitusjohtajana toimii Pihlajalinnan perustaja ja hallituksen puheenjohtaja Mikko Wirén, kunnes uusi valittava toimitusjohtaja aloittaa. Muutos astuu voimaan 9. maaliskuuta. Uuden toimitusjohtajan haku on käynnissä.
Aaltonen on työskennellyt Pihlajalinnassa vuodesta 2008 ja toiminut yhtiön toimitusjohtajana vuodesta 2017.
Muutoksen yhteydessä hallituksen varapuheenjohtaja Leena Niemistö siirtyy Pihlajalinnan hallituksen puheenjohtajaksi. Mikko Wirén jatkaa hallituksen jäsenenä.
Pihlajalinna omistaa enemmistön Jämsän Terveys Oy:stä, joka tuottaa valtaosan Jämsän sosiaali- ja terveyspalveluista. Jämsän Terveyden sopimus siirtyi Jämsän kaupungilta Keski-Suomen hyvinvointialueelle käytännössä sellaisenaan, ja on voimassa vuoden 2025 elokuulle saakka.
Lähde: Pihlajalinna.