Kotiaho ei saanut jatkokautta, vaikka sai lähes 800 ääntä enemmän kuin viime vaaleissa: ”Tämä on elämää, ja kansa päätti nyt näin”

Jouni Kotiaho suhtautui tulokseen rauhallisesti eikä aio menettää yöuniaan.

Jouni Kotiaho (ps) ei saanut tarpeeksi ääniä, jotta hän olisi säilyttänyt kansanedustajan pestinsä. Kotiaho seurasi vaali-illan tilannetta kotisohvaltaan. Kotiaho on ollut kuntapolitiikassa mukana vuodesta 1996 lähtien. Ensin hän oli Sdp:n riveissä. Perussuomalaisiin hän vaihtoi muistaakseen vuonna 2011 tai 2012. Kotiaho pääsi ensiyrittämällä eduskuntaan vuoden 2019 vaaleissa.

Perussuomalaisten Jouni Kotiaho ei saanut jatkokautta eduskunnassa. Kotiaho sai vaaleissa yhteensä 3650 ääntä. 1 621 jämsäläistä antoi Kotiaholle äänensä. Hän sai Jämsässä toiseksi eniten ääniä Piritta Rantasen (sd) jälkeen.

Kotonaan vaalinvalvojaisia viettänyt Kotiaho suhtautuu tulokseen rauhallisesti. Hän kasvatti äänimääräänsä selvästi vuoden 2019 vaaleista. Tuolloin häntä äänesti yhteensä 2 878 henkilöä.

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos