Ensi kesälle suunniteltu Himos Metal Festival joudutaan perumaan

Himos Metal Festival järjestettiin ensimmäisen kerran viime kesänä.

Viime kesänä Himos Metal Festivalissa esiintyi muun muassa One Desire, jonka solisti on André Linman.

Himokselle suunniteltu Himos Metal Festival -tapahtuma peruuntuu. Syynä on vähäinen kysyntä. Festivaali oli tarkoitus järjestää 11.–12. elokuuta.

Tapahtuman promoottori Timo Isomäki kommentoi tiedotteessa, että tapahtumien järjestämisen kustannukset ovat merkittävästi kohonneet samalla, kun kuluttajakäyttäytyminen on muuttunut. Hänen mukaansa liput ostetaan yhä varsin myöhään ja nousseiden elinkustannusten vuoksi kuluttajat tekevät harkittuja valintoja laajasta joukosta tarjontaa. ”Tässä kohtaa on oltava realisti ja tehtävä vaikeita ja kipeitä peruutuspäätöksiä.”

Tapahtumassa piti esiintyä muun muassa VV:n, The 69 Eyesin ja Diablon. Himos Metal Festival järjestettiin ensimmäisen kerran viime kesänä. Jo lipun ostaneet voivat hakea rahapalautuksia lippujen ostopaikasta.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osion tuoreimmat

Luitko jo nämä?

Mainos