Öiset akkuvarkaat liikkeellä – Kuka vei tavaraa nuorten hyväksi tehdystä metallinkeräyksestä?

Öiset akkuvarkaat liikkeellä – Kuka vei tavaraa nuorten hyväksi tehdystä metallinkeräyksestä?
Suvi Iivari

Leena Toivakka kohtasi tiistaiaamuna ikävän yllätyksen. Jämsän 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja saapui yhdistyksen metallinkeräyspaikalle Kaipolantien varteen katsomaan, onko kaikki kunnossa. Ei ollut.

–Akunkeräyskontin lukot oli rikottu ja ovet ammottivat auki, Toivakka kertoo.

Kontista oli maanantain ja tiistain välisenä yönä viety kasa vanhoja autojen akkuja, joita yhdistys parhaillaan kerää metalliromun sekä sähkö- ja elektroniikkalaitteiden lisäksi. Yhdistyksen keräämät varat menevät paikallisten nuorten kerho- ja retkitoimintaan.

Suvi Iivari
4h-yhdistyksen metallinkeräys on houkutellut rosvoja tänäkin vuonna. Leena Toivakka kertoo, että tällä kertaa akkuja on viety lukollisesta kontista.

4h-yhdistyksen metallinkeräys on houkutellut rosvoja tänäkin vuonna. Leena Toivakka kertoo, että tällä kertaa akkuja on viety lukollisesta kontista.

Metallinkeräys on houkuttanut luvattomia kulkijoita aiemminkin. Keräys järjestetään nyt 11. kertaa, ja tavaran katoamisesta on tullut jokavuotinen riesa. Joinakin vuosina paikalle on saavuttu jopa kuorma-autojen kanssa metalliromua hakemaan.

Tällä kertaa akut vietiin lukkojen takaa.

–Aion mennä ilmoittamaan tästä poliisille, Toivakka sanoo.

Toivakka kertoo, että keräyksestä on mahdollista saada tavaraa mukaansa luvallisestikin, jos metallikasasta sattuu löytämään jotakin itselle sopivaa.

–Monet soittavat ja kysyvät, voivatko ottaa vaihtokauppana jotain mukaansa. Yleensä olemme suostuneet vaihtokauppaan tai tavaran myymiseen, jos joku on sellaista pyytänyt.

Keräys jatkuu 12. kesäkuuta asti.


Kommentit (7)

  • Nimetön

    Eläköön eu ja vapaa liikkuvuus.

  • Nimetön

    Minkä takia siellä ei ole kameravalvontaa, ei se voi niin vaikeaa olla.

Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Etusivullamme juuri nyt:

Sammio